Glüten Nedir?

Glüten Nedir?

 

Gluten; buğday, arpa ve çavdar gibi tahılların yapısında doğal bir halde bulunan protein türüdür. Önemli ve faydalı bir kaynak olmasına karşın bazı kişiler tarafından sindirilemez. Bu sebeple glutensiz beslenme türü günümüzde geliştirilmiştir. Bu protein türüne alerjisi gelişen ya da Çölyak hastası olan kişiler glutensiz besinlere yönelmesi sağlıkları açısından önemlidir. Hamur işlerine elastik yapıyı veren bu proteindir ve glutenden arınmış malzeme kullanılarak yapılan hamur işleri bu sebeple daha sert bir kıvama sahip olur.

 

Doğal olarak yapısında gluten bulunmayan pirinç, mısır, kinoa, nohut ve kara buğday gibi gıdalar / besin kaynakları vardır. Ayrıca paketlerinin üstünde “glutensizdir” ibaresi bulunan yulaf, un, makarna ve kraker gibi birçok gıdayı da bu tür beslenme şekli olan kişiler tüketebilir. Meyve ve sebze gibi doğal olarak kendiliğinden gluten olmayan besin kaynakları dışında paketli alınan her ürünün etiketini kontrol ederek mutfağınızda yer verebilirsiniz. Bu özel beslenme modeline uygun üretilen Fellas Glutensiz Yulaf Ezmesi’ni ve tüm protein bar çeşitlerini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Fellas markasının ürettiği tüm ürünler doğal, şeker ilavesiz, koruyucusuz ve katkısızdır. 


Glutensiz Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Glutensiz beslenme zorunluluğu olan kişiler için bu diyet oldukça hayati önem taşır. Yaşam kalitesini düşüren bu tip bir alerjinin dengelenebilmesi için glutenin olmadığı gıdalar kişinin beslenmesinde yer verilmelidir. 

 

Gluten hassasiyeti olan bir kişi bu proteinden arındırılmış ya da doğasında olmayan besin kaynaklarından oluşan bir diyet uygulandığında; kişinin varsa kilosu, kan şekeri ve tiroid hastalığı dengelenir. Çölyak hastalarında oluşan enflamasyon giderilir. Sağlıklı bedenin verdiği sağlıklı zihin dengesi kurulur. Kansızlık sorununun çözümünü destekler. Vücutta oluşan ödemlerin giderilmesinde etkin rol oynar. En önemlisi sindirim sorunlarından kişi uzaklaşır.

 

Glutensiz beslenmeye başlamadan önce ilk adım olarak bir beslenme uzmanına danışmanız önerilir. Glutenli beslenmeyi tamamen bıraktıktan sonra kişinin gerekli gıdayı vücuduna aldığından emin olması gerekir. Bu süreçte Fellas Glutensiz Yulaf Ezmesi ürününü birçok farklı tarifte malzeme olarak kullanabilir ve beslenme menünüzü zenginleştirebilirsiniz. 


Glutenin Vücuda Verdiği Zararlar

Gluten barındıran ürünlerin tüketilmesi bazı kişilerde çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Yan etkiler bazı kişilerde ağır seyredebildiği gibi bazı kişilerde ise hafif oluşabilir. Bu protein vücuda alındığı sürece belirtilerde herhangi bir düzelme olmaz. Kişinin yaşam kalitesi düşer ve bu psikolojisinin de dengesini bozabilir. Bahsedilen yan etkilerin başında sindirim sorunları vardır. Bulantı, kusma, ishal, şişkinlik, iştahsızlık, kilo kaybı vb. sorunlar sayılabilir. 

 

Glutenli beslenmenin en büyük yarattığı sorun ise Çölyak hastalığını tetiklemesidir. Çölyak hastalığı dikkate alınmazsa ölümcül sonuçlar doğurabilir. İnce bağırsakta gıdaların emilmesinin engellenmesi ile ortaya çıkan bu vücut tepkisi gerekli diyet uygulanmadığında organların fonksiyonlarının bozulmasına kadar çeşitli hayati sorunlar yaratabilir. Hastalığın en temel tedavisi glutensiz beslenmeye geçilmesiyle başlar. Süreci yönetirken paketli gıdalarda glutensiz ibaresi olan tüm ürünler kullanılabilir. 

Etiketler: blog
Mayıs 05, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi hizmet sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.