Protein Nedir?

protein nedir

Protein, insan vücudunun yapı taşıdır. Sağlıklı beslenmenin 6 mahşer atlısı nedir diye sorarsanız; su, proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve minerallerdir. Her yaşın gereksinimleri ve bu sınıflarda beslenme oranları farklıdır. Konumuz olan proteinler ise bir canlının büyüyüp şekillene bilmesi için gereklidir. Protein ile beslenme yolculuğumuz anne karnında başlar.

 

Protein Ne İşe Yarar?

 

Proteinlerin bedende birçok görevi vardır. Hücrelerin onarılmasını sağlar. Bu sebeple vücudumuzda bir tahribat varsa herhangi bir yaralanma ya da hastalık gibi protein bazlı beslenmemiz tavsiye edilir. Kişiyi virüslerden ve bakterilerden korur. Kolajen benzeri yapılar üreterek bedenin genç kalmasına katkıda bulunur. İnsülin gibi önemli hormonların yapısında bulunur. Kilo verme süreçlerinde ya da özel sporcu beslenmelerinde protein ağırlıklı beslenme listeleri karşımıza çıkar. Bunun sebebi ise proteinlerin açlık hormonunu azaltır, doyma hormonunu ise yükseltir. Antrenman yapan kişilerde ise aktivite sonrası oluşan kas tahribatlarının hızlı iyileşmesinde etkin rol oynar.

 

Bir İnsanın Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?

 

Protein büyümemizi ve gelişmemizi sağlayan bir temel besin olduğu için ona ihtiyacımız anne karnında başlıyor. Anne karnında anneden gelen protein bazlı beslenme sonucu tek hücreden oluşan bebek gelişerek muazzam bir yapıya sahip olur. Bebek dünyaya geldikten sonra anne sütü daha sonra ek gıdalar ve ömür boyu sürecek normal beslenme sürecine geçiş yapar. Normal beslenme sürecine geçen çocuk ise her yaşta farklı bir protein miktarına ihtiyaç duyar. Yaşı büyüdükçe proteine olan ihtiyaç oranı artar. 

 

Günlük alınması gereken miktar kişinin genel enerji alımı, kas gelişimi, fiziksel aktivite seviyesi, cinsiyeti ve yaşı gibi birçok duruma göre değişkenlik gösterebilir. 1-3 yaş arasında günlük ortalama 13 g protein miktarı yeterli olurken +19 yaş için erkekte 56 g kadında ise 46 g protein miktarı yeterli olur. Daha doğru bir miktar hesaplamak için kendi verilerinizi girerek günlük protein ihtiyacınızı hesaplayabilir ya da hesaplatabilirsiniz. 

 

İnsanlar İçin Protein Neden Önemlidir?

 

İnsanlar için protein önemli değil bir mecburiyettir desek konuyu daha doğru ifade etmiş oluruz. Protein ve diğer temel besinler olmadan bir insanın fiziksel ve psikolojik gelişimini ilerletmesi mümkün değildir. Herkesin kendi ebatlarına ve yaşamına göre günlük protein ihtiyacını karşılaması sağlıklı kalabilmesi için önemlidir. 


Protein Bar Nedir?

 

İnsan hayatı için önemli olan proteini en pratik ve hızlı şekilde bedene alabilmek için üretilen bir besin kaynağıdır protein barlar. Sporcuların daha çok tükettiği bilinse de sağlıklı beslenen ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeyi sevenler içinde idealdir. Fellas Protein Bar, lif bakımından zengin bir ürün olduğu için midede uzun süre tokluk hissi yaratır ve bu sebeple diyet listelerinde rahatlıkla yer verilebilir.

 

Protein barlar sadece protein içeren bir ürün değildir. Ürünün içinde vitamin, mineral, düşük yağ ve karbonhidratta bulunur. Fellas Protein Bar çeşitlerinde ilave şeker, katkı maddesi, koruyucu, glüten … gibi içerikler bulunmaz. Bu sebeple sağlıklıdır ve düşük kalorili olmasından dolayı da her öğünde rahatlıkla tüketilebilir. 

 

Protein Bar Ne işe Yarar?

 

Protein bar vücuda hızlı bir şekilde protein ve değerli diğer besinleri almak için güzel bir atıştırmalık seçeneğidir. Protein barlar ambalajından dolayı çantada kolay taşınabilir ve muhafaza edilebilir. Sabah güne uyandığınızda kahvaltı için yeterli vakit yoksa protein bar zengin içeriği ile öğün yerine de geçer. Spordan önce enerji kazanmak için spordan sonra kas yapılarının iyileşmesi için yenilebilir. Diyetlerde tok tutma özelliği ile ara öğün olarak tercih edilebilir. Lezzetiyle sağlıksız atıştırmalıklar yerine gün içinde maç ya da film izlerken çayın yanında tüketilebilir.

Etiketler: Blog Yazısı
Mart 17, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi hizmet sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.