Raw Food (Çiğ Beslenme) Nedir?

Raw Food (Çiğ Beslenme) Nedir?

Dünya var olduğunda insan oğlunun gıdaları pişirerek yemek gibi bir alışkanlığı yoktu. Her şeyi çiğ tüketiyorduk. Daha sonra ateş bulundu ve bazı gıdaları çiğ tüketmek yerine pişirmeye başladık. Bu süreç insan oğlunun tarihinde büyük bir evrimin başlangıcı oldu. Günümüzde ise çiğ beslenme (Raw Food) akımı oldukça popüler.

 

Çiğ Beslenme (Raw Food) Nedir?

Günümüzde genelde temeli eski dönemlere uzanan birçok beslenme trendi dikkat çekiyor. Bu popüler trend beslenme çeşitlerinden bir tanesi de Raw Food yani çiğ beslenme akımı. Bu beslenme modelini kişinin özüne dönmesi ve bedenini arındırması olarak değerlendirebiliriz. Bu beslenme sisteminde temel kural basit her tüketilen besinin çiğ olması gerekiyor. Yani kuruyemiş, yağlı tohum, meyve ve sebze çeşitleri çiğ beslenme menüsünde yer alıyor. Hayvansal gıda tüketimi ise yasaklı listede. Bir diğer yasak başlığı ise işlenmiş gıdalara geliyor. 

 

Raw Food (Çiğ Beslenme) Felsefesinde Besinlerin Çiğ Tüketilme Nedeni Nedir?

Isıl işlemi görmüş gıdaların besin değerleri azalıyor. Yetersiz değerli besin tüketiminin sonucunda yorgunluk, sindirim problemleri, erken yaşlanma, kilo alma ve bazı psikolojik sorunlar gelişebiliyor. Doğada var olan besinlerin olduğu gibi yani çiğ tüketilmesi daha yüksek besin değerini vücuda almak anlamına geliyor. Bu sebeple Raw Food beslenme felsefesinde ısıl işlemi görmüş hiçbir gıda tüketilmiyor. Besinlerin tamamı doğadaki halleriyle tüketiliyor. 

 

Çiğ Tüketilen Besinlerin Vücuda Olan Faydası Nelerdir?

Çiğ beslenme yani gıdanın doğadaki haliyle tüketilmesi vücuda alınan mineral ve vitamin miktarını çoğaltıyor. Isıl işleminde kaybedilen değerler kazanım olarak vücuda ekleniyor. Bunun uzun vadede getirisi ise hafızanın güçlenmesi, cildin güzelleşmesi, doğurganlık kalitesinin artması, uyku kalitesinin artması ve kilo vermeye yardımcı olduğu yapılan araştırmalarca gözlemleniyor. 

 

Raw Food (Çiğ Beslenme) Felsefesinde Hangi Besinler Tüketiliyor?

Beslenmenin tamamının çiğ besinlerden oluşması gerekiyor. Kuruyemiş, yağlı tohum, meyve ve sebze çeşitlerinden oluşan öğünler planlanıyor. Hayvansal gıdalarında tamamı beslenme listelerinden kalkıyor. Bazı kaynaklarda beslenmenin %75 oranında çiğ beslenme olması gerektiği belirtiliyor. Tohumları ve kuruyemişleri yemeden önce önerilen sürelerde suda bekletilmesi tavsiye ediliyor. Her sağlıklı beslenmenin temeli olan su ise bu beslenme trendinde de oldukça önemli. Günde ortalama en az 2 litre su içilmesi öneriliyor. Tabii bu miktarlar kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve boyuna göre farklılık gösterebilir. Ayrıca yaz aylarında kış aylarına göre daha yüksek miktarda su içmemiz gerektiğini uzmanlar sıklıkla hatırlatır. Fellas Meyve Bar seçeneklerini de çiğ beslenme rutininizde tüketebilirsiniz. Doğal ve katkısız hazırlanan bu ürün çeşitlerinin lezzet seçenekleri de her damağa hitap ediyor.  İçinde hayvansal gıda bulunmayan ürün raw vegan beslenme modeline uygundur.

 

Raw Food (Çiğ Beslenme) Felsefesinde Hangi Besinler Tüketilmiyor?

Bir beslenme modelinde tüketilecek ürünler kadar tüketilmeyecek ürünler de önemlidir. Bu iki listeye de kişinin hakim olması beklenir. Çiğ beslenme de alkol ve kahve gibi içeceklerin hiç tüketilmemesi gerekir. Çay tüketiminin ise ılık olması ve içinde uyarıcı kafein gibi bir madde bulunmaması önemlidir. Isıl işlemi uygulanmış ya da hayvansal kökenli hiçbir gıdanın tüketilmemesi gerekiyor. 

 

Çiğ Beslenme Modelinde Protein ve Kalsiyum Kaynakları Hangi Besinlerdir?

Vejetaryen ya da bir ileri seviyesi olan vegan beslenmeden de alışık olduğumuz gibi doğada hayvansal gıda dışında da protein ve kalsiyum kaynakları bulunuyor. Özel beslenme türlerinde vücuda gerekli besin değerini almak daha da önem kazanıyor. Bu sebeple hangi besinde hangi değerli kaynak var bilmek daha önem kazanıyor. Protein için baklagiller, fındık ve yağlı tohumlardan faydalanabilirsiniz. Kalsiyum ve demir için ise susam tohumu, badem, kaju, ıspanak, brokoli ve çimlenen tohumlardan faydalanılabilir. Yine Fellas Meyve Bar çeşitlerini de beslenme listenize ekleyebilirsiniz.


 
Etiketler: Blog Yazısı
Mart 24, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi hizmet sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.