HAM GIDA (RAW FOOD) NEDİR? HAM BESLENMENİN FAYDALARI NELERDİR?

HAM GIDA (RAW FOOD) NEDİR? HAM BESLENMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Ham gıda meyve, sebze, kuruyemişler ve yağlı tohumların ısıl işlem görmemiş doğal halidir. Isıl işlem görmeyen yani pişirilmemiş bu gıdalardaki vitaminler, mineraller ve enzimler canlılığını korur. Pişirilme esnasında besinler yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için, bünyesinde bulunan ısıya dayanıksız vitamin ve enzimlerde kayıplar oluşur. Bu sebeple faydasından dolayı tükettiğimiz gıdalardan yeteri kadar faydalanmamış oluruz. Bilimsel olarak pişmiş gıdalardaki bu kayıpların yıllardır kanıtlanmış olması, aslında çok eski bir gelenek olan çiğ beslenmenin farkındalığının yayılmasına sebep olmuştur. Çiğ beslenme yani canlı beslenme günümüzde bir yaşam tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ham gıda yani ‘raw food’ diyebilmemiz için doğanın bize verdiği en saf hali ile olması, filizlendirilmesi ya da maruz kaldığı sıcaklığın 45°C yi geçmemesi gerekiyor. Bu sebeple hiç işlem görmemiş gıdalar, sıcaklık kontrolü yapılarak kurutulan meyve ve sebzeler, soğuk sıkım uygulamasıyla elde edilmiş yağlar ham beslenme için uygun gıdalardır.

 

PEKİ BU BESLENME TARZININ BİZE FAYDALARI NELERDİR?

  • Çiğ olarak tüketilebilen gıdalar genellikle bol lif içermektedir. Lif, sindirim ve boşaltım sistemimizin düzenli çalışmasına destek olduğu için sağlığımızı olumlu etkiler.
  • Enzimleri, mineralleri ve vitaminleri tam olarak aldığınız için fazla yeme isteğini azaltır.
  • Antioksidan özelliklerini korudukları için vücudumuzun serbest radikallere karşı direncini  arttırır.
  • Ham beslenme tarzını benimseyenler, keten tohumu ve ay çekirdeği unuyla hamburger yaparken, kabak ve kajuyu lazanyaya dönüştürebiliyor.
  • Biz de bu yaratıcı tariflerden ilham alarak ham gıdalardan üretilmiş sağlıklı atıştırmalıklar Fellas Bar’ları sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Afiyet olsun.

 

Etiketler: rawfood, sağlıklı atıştırmalık, protein bar
Eylül 13, 2017
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi hizmet sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.