Mental Sağlık ve Destekleyicileri
20.11.2023

Mental Sağlık ve Destekleyicileri

Mental Sağlık ve Destekleyicileri

Günümüzde beslenmenin önemi sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da araştırılıyor. Yediğimiz içtiğimiz aslında mutfak alışkanlıklarımız bizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Bazen stresli olduğumuz zamanlarda sağlıksız atıştırmalıklar tüketmek, ne kadar kişinin kendisine iyi geliyor gelmiyor bunu araştırmak uzmanların işi olsa da peşinden gelen pişmanlık duygusu herkes için tanıdık diyebiliriz.

Sağlıklı atıştırmalık bilgimizi genişleterek yani her süreçte kendimizi nasıl besleyeceğimizi öğrenerek hayata karşı daha pozitif ve mutlu bakabiliriz belki… Biz de bu yazımızda mental sağlığımız için ne gibi destekleyiciler ön plana çıkıyor başlık başlık paylaşalım istedik. Gelin hemen birlikte göz atalım!

 

Mental Sağlık Nedir? 

Tanımlara baktığımızda “iyi olma” hali tam olarak her konuda dengede olmak anlamına geliyor. Her konuda derken aslında fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamlarda iyi olma hallerini işaret ediyor. Dünya Sağlık Örgütü bireylerin kendi pozitif yanlarını fark edebilmelerinin öneminden bahsediyor. Günlük ya da dönemsel oluşan stresle başa çıkmanın ve mental sağlığın korunması için üretkenliğin artırılması gerektiğinin altını da çiziyor. Kişilerde mental sağlık zayıfladığında fiziksel olarak bazı rahatsızlıklar oluşabiliyor. Özellikle stres altındayken zayıf bir mental sağlıkta sindirim sorunları, şişkinlik, gaz, tansiyon dengesizliği, baş ağrısı ya da ürtiker gibi cilt döküntüleri görülebiliyor. Böyle zamanlarda bir uzmandan destek almak ve mutfakta kendimize iyi gelecek tarifler denemek kişiye iyi gelebiliyor.

Sabah Kahvaltılarına Alternatif Sağlıklı İçecekler

Bazı sabahlar kahvaltı için vakit olmuyor ya da canınız bir şeyler yemek istemiyor olabilir. Böyle durumlarda hem renkleriyle sizi motive edecek hem de içeriği sayesinde günlük enerjiyi size sağlayacak pratik sağlıklı içecekler hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir karıştırıcınız ve taze sebze-meyvenizin olması yeterli olabilir. Tok tutması içinde Fellas’ın glütensiz yulaf ezmesini tariflerinize ekleyebilirsiniz. 

 

İçecekleri hazırlarken mevsiminde sebze-meyve kullanmanız oldukça önemli ya da vücudunuzun ihtiyaçlarına göre de listeyi oluşturabilirsiniz. Kış aylarında özellikle koyu yeşil renkli sebzeleri tercih edebilirsiniz. Tatlandırmak içinde bal ya da elmadan yardım alabilirsiniz. Sağlıklı içecekler tarifleri için Günlük Su İhtiyacını Karşılamak İçin İpuçları ve İçecek Tarifleri yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Sağlıklı Beslenme Listelerinin Popüler Tarifi: Salatalar

Mental sağlığımıza iyi gelen sebzeleri, meyveleri ve sağlıklı tohumları tüketmenin en lezzetli yolu salatalar diyebiliriz. Kahvaltı salatası, öğle salatası ya da akşam salatası hazırlayabilirsiniz. Sabahları peynir, yulaf ve yeşilliklerle harmanladığımız güzel bir salatayla güne başlayabiliriz. Öğlenleri ya da akşamları ise et, tavuk, balık ya da baklagilleri salatanıza dahil ederek günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Dingin ve Sakin Sporlarla Meditasyon Saati

Evimizi, bedenimizi temizleyip arındırdığımız gibi ruhumuzu da arındırmaya ihtiyacımız var. Bunu meditasyonla birleşen sporlarla hayatınıza dahil edebilirsiniz. Serotonin yani bilinen diğer adıyla mutluluk hormonunu bu şekilde artırabilir ve mental sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

 

Uyku Düzeni Demek Eşittir Mutluluk Demek

Bazen uyku düzenini dengede tutmak zor olabiliyor. Böyle zamanlardan geçerken hafif beslenmek, kahve ve çayı az tüketmek, uyku öncesi meditasyonu yapmak ve güzel bir duş almak size iyi gelebilir. İyi bir uykunun sabahı mental olarak kendinizi güne daha hazır hissedebilirsiniz.

 

Herkesin Bir Yeteneği Vardır Sizinkisi Hangisi?

Yetenekli olduğunuz bir alanda kendinize hobi edinebilirsiniz. Üretmek mental sağlık için oldukça faydalı olduğunu uzmanlar belirtiyor. Yazı yazmak, resim yapmak, mutfakta vakit geçirmek ya da yapboz gibi sayısız hobiden bir tanesini seçebilirsiniz. Sosyalleşmenin iyi geldiği zamanlar vardır bu zamanlardan birindeyseniz günlük gezilere dahil olup yeni yerler ve hikayeler biriktirebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Yulafla Kahvaltı Ekmeği Yapıyoruz
Yulafla Kahvaltı Ekmeği Yapıyoruz

Tarifler

Ekmek dediğimizde herkeste ortak bir ımhhh, çıkar mı acaba? Sabah kahvaltısında ekmeğin tadı sanki bir başka olur.  

Devamını Oku
04.12.2023
Lezzetli Tarifler: Mutfakta Yaratıcı Olma Keyfi
Lezzetli Tarifler: Mutfakta Yaratıcı Olma Keyfi

Tarifler

Mutfaklar sade ve sadece tariflerimizi hazırladığımız ya da yemek yediğimiz bir yer değildir; aynı zamanda içsel bir sanat atölyesidir.  

Devamını Oku
27.11.2023
Mental Sağlık ve Destekleyicileri
Mental Sağlık ve Destekleyicileri

Sağlık

Günümüzde beslenmenin önemi sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da araştırılıyor. Yediğimiz içtiğimiz aslında mutfak alışkanlıklarımız bizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor.

Devamını Oku
20.11.2023
Sağlıklı Yaşam Tarzını Geliştiren Adımlar
Sağlıklı Yaşam Tarzını Geliştiren Adımlar

Sağlık

Sağlıklı yaşam trendleri her yerden bize göz kırparken bazen tam olarak gerekli adımları takip edemiyor olabiliriz. “Yarın başlarım” ya da “şimdi değil, sonra” gibi ötelemelerle sağlıklı alışkanlıklar edinmeden uzaklaşıyor olabiliriz.

Devamını Oku
13.11.2023
Beslenme ve Uyku Arasındaki İlişki: Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin Beslenme Stratejileri
Beslenme ve Uyku Arasındaki İlişki: Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin Beslenme Stratejileri

Sağlık

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin bütüncül yaklaşımında uyku oldukça önemli bir yer kaplıyor. Bu sebeple uyku dengesini gözetmek ve uyku kalitesini iyileştirmek için bazı başlıklara dikkat edilebilir. Son yapılan birçok araştırmaya göre beslenme ve iyi uyku arasında bir bağlantı olduğu yönünde… Bu sebeple sağlıklı beslenmek uyku kalitesini artıran liste içinde yer alıyor diyebiliriz.

Devamını Oku
25.09.2023
Sağlıklı Atıştırmalıklarla Ofis İşleri Arasında Dengede Kalma
Sağlıklı Atıştırmalıklarla Ofis İşleri Arasında Dengede Kalma

Sağlık

Yoğun çalışma saatleri, toplantılar, iş yetiştirme baskısı ve iş yerinde sunulan kolay ulaşılabilir ancak genellikle sağlıksız atıştırmalıklar, birçok çalışanın sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmelerini zorlaştırabilir.

Devamını Oku
18.09.2023
Mindfulness ve Mindful Beslenme Nedir?
Mindfulness ve Mindful Beslenme Nedir?

Sağlık

Mindfulness, şimdiki anın içeriğine, olumlu ya da olumsuz her türlü duygu, düşünce ve bedensel hisse açık ve kabul edici bir tutumla yaklaşmaktır. Bu, içsel deneyimlerimizi ve dış dünyayı daha net bir perspektiften görmemizi sağlar.

Devamını Oku
28.08.2023
Kahve Dünyasında Yeni Bir Trend
Kahve Dünyasında Yeni Bir Trend

Sağlık

Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi haline gelen kahve, sadece bir içecek değil, bir yaşam tarzının da parçası haline geldi. Sabahları uykulu gözlerle başladığımız günlerde bize enerji veren, öğleden sonra hafif bir mola ararken yanımızda olan, dostlarla buluşup sohbetin daha keyifli hale gelmesini sağlayan bu sihirli içeceğin hayatımızdaki yeri oldukça özel.

Devamını Oku
21.08.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.