Protein Al, Tok Kal

fellas foods, fellas super foods, no added sugar, fellaslı tarifler, fellas protein bar

İster sporcu olun ister spor yapmayın, proteine gereksiniminiz vardır. Çünkü proteinin vücutta görevleri vardır: vücut dokusunun yapım ve onarımı, enzim, hormon ve vücuttaki diğer kimyasal ögelerin yapımı, besin ögelerinin taşınması, kas kasılması, su dengesi gibi vücut işlevlerinin düzenlenmesi.

Proteinler enerji de sağlar. 1 gr protein ortalama 4 kcal enerji sağlar. Protein; günlük toplam enerji tüketiminin %15-20’sini oluşturmalıdır.

Sağlıklı olmak ve spor yapmak için yeterli oranda proteine gereksiniminiz vardır. Fakat fazla tüketim sporcular için yarar sağlamaz. Sporcuların gereksinimi, spor yapmayanlara göre biraz daha fazladır.

Spor yapmayanlar için protein gereksinimi: 1 g/kg/gün

Sporcular için protein gereksinimi: 1,5 – 2 g/kg/gün

Günlük protein gereksinmesi; gebelikte 10 gr, emzirme döneminin ilk 6 ayında yaklaşık 15 gr, sonrasında ise 12 gr arttırılır.

Erken çocukluk döneminde hızlı büyüme, önemli derecede daha yüksek protein ihtiyacı doğurur.

6 aya kadar olan bebekler için günlük gereksinim; 2,2 gr/kg

6 ay – 1 yaş aralığındaki bebekler için günlük gereksinim; 1,2 gr/kg

7 yaşlarında günlük gereksinim yaklaşık; 1 g/kg

Fellas yüksek proteinli bir bar ortalama 15 gr; optimum proteinli bir bar ortalama 8 gr; yüksek lifli meyveli bir bar ortalama 4 gr; kids bar ortalama 2 gr protein içerir.

Protein kaynakları: et, tavuk, balık, süt, peynir, yumurta, kurubaklagil ve badem, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlardır. Tahıllar, ekmek ve sebzeler de bir miktar protein içerir.

Proteinler en fazla tokluk oluşturan besin ögesi olup bunu sırasıyla kompleks karbonhidratlar ve yağ takip eder.

Proteinler tokluk sağlayıcı özelliği en fazla olan besin ögesi grubu olduğu için, bazı popüler diyetlerde önerildiği gibi proteinin alımının arttırılması ağırlık kontrolünde fayda sağlayabilir.

Görüldüğü gibi proteinlerin; kişinin yaşı, fiziksel aktivite düzeyi ve durumuna göre farklı miktarlarda gereklidir. İyi kalite, doğal, katkısız beslenerek bu gereksinimler karşılanmalıdır. Sizin için en uygun miktarların belirlenmesinde bir beslenme uzmanına danışın.

Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK

diyetisyenyusuf.com

Etiketler: fellas foods, fellas super foods, no added sugar, fellaslı tarifler, fellas protein bar
Mayıs 13, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi hizmet sunabilmek adına çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Güvenlik Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.